Autorský zákon
Ochrana práv autorů uměleckých, vědeckých a jiných děl (včetně počítačových programů) se řídí autorským zákonem, který ve sbírce zákonů najdete pod číslem 121/2000. Každému, kdo se vážněji zabývá šířením internetového obsahu, lze vřele doporučit, aby si tuto právní normu přečetl. Běžný uživatel Internetu, který je zpravidla konzumentem a občasným přispěvatelem, by měl znát přinejmenším hlavní zásady zakotvené v autorském zákoně – a samozřejmě také používat vlastní hlavu.
Stahování není trestné, ale…
Autorský zákon je poměrně benevolentní k těm, kdo autorská díla užívají pouze pro osobní potřebu. V prostředí Internetu to znamená, že za stažení písničky nebo filmu vás nikdo před soud nepožene.
Ovšem pozor:
Toto tvrzení neplatí pro počítačové programy! Autorský zákon hovoří jasně: „Oprávněným uživatelem rozmnoženiny počítačového programu je oprávněný nabyvatel rozmnoženiny počítačového programu, který má vlastnické či jiné právo k rozmnoženině počítačového programu…”
Ani stahování děl chráněných autorským zákonem není úplně zadarmo – samozřejmě i za ně autorům náleží odměna. Není však dohodnuta mezi autorem a uživatelem, ale jde o tzv. náhradní odměnu – ta se stanoví paušálně a poplatky se hradí z přístrojů, které výrobu umožňují, a z nenahraných nosičů záznamů. Tedy vlastně přesněji, poplatky „se nehradí“, ale hradí je výrobci či dovozci takových přístrojů a nosičů, kteří je pak pochopitelně přenášejí na své zákazníky.
Férové užití děl
Autorské zákony, včetně toho českého, umožňují přiměřeným způsobem citovat z děl, která dosud podléhají ochraně autorských práv. Takové použití se v anglické terminologii nazývá fair use. Někteří distributoři autorských děl se snaží i od takového počínání odrazovat. Zákon výslovně umožňuje používat v odůvodněné míře výňatky z cizích děl ve vlastní tvorbě, případně pro účely kritiky, recenze apod. Také je dovoleno používat dílo při výuce nebo neziskovém vědeckém výzkumu.
Licenční smlouva, licence CC
Počítačové programy a některá umělecká díla se dodávají s licenční smlouvou neboli licencí. Ta v podstatě vyjadřuje vůli autora ohledně předpokládaných způsobů použití díla.
Pro díla literární, hudební nebo výtvarná, fotografie, filmy apod., plní podobnou úlohu licence Creative Commons.
Ty umožňují autorům vhodně namixovat vlastnosti, které od licenční smlouvy požadují, zejména:
- zda se povolují modifikace díla, a pokud ano, zda se pro další šíření odvozených děl požadují stejné licenční podmínky;
- zda se povoluje komerční využití díla;
- zda má být licence vztažena k jurisdikci konkrétního státu anebo má být mezinárodní.
Videa
Zdroj: https://www.jaknainternet.cz/page/1191/autorska-prava/
Comments by admin